UI UXTasarimNedir

UI/UX Tasarım Nedir?

UI/UX arayüz tasarımı, kullanıcıların bir web sitesi veya uygulama gibi bir dijital ürünle etkileşimlerinin tasarımı yoluyla optimize edilmesini sağlar. Kullanıcı arayüzü tasarımlarından biri olan UI, dijital bir ürünün görünüm ve etkileşiminin tasarlanma sürecini anlatmak için kullanılmaktadır. Kullanıcı arayüzü; insanlar ile bilgisayarlar arasındaki iletişim noktasıdır, dolayısıyla yenilikçi ve kullanıcı dostu tasarım, arayüzlerin kişilerce kullanılması bakımından en önemli bir noktadır. Bir örnekle anlatmak gerekirse; otobüs bileti almak için akıllı telefonunuzdan kullandığınız uygulamada yer alan ekranlar, dokunduğunuz düğmeler ya da doldurduğunuz formların hepsi kullanıcı arayüzünün bir parçasıdır. Bu sebeple arayüzlerin kullanıcıların rahatlıkla kavrayacağı şekilde tasarlanması gerekmektedir. Dijital Klinik, kişiye özel tasarım ile yola çıkarak, kullanıcılarına en güncel hizmeti sunmaktadır.

KullaniciArayuzuTasarimiUnsurlariNelerdir

Kullanıcı Arayüzü Tasarımı Unsurları Nelerdir?

Arayüz tasarımlarının ortak özelliği kullanıcı odaklı olmasıdır. Giriş kontrolleri, gezinme ögeleri, bilgilendirici bileşenler ve kapsayıcılar şeklindedir.

  • Giriş Kontrolleri: Kullanıcının veri girişi yapmasını sağlayan onay kutuları, düğmeler, metin alanları ve açılır pencereleri içermektedir.
  • Gezinme Ögeleri: Kullanıcının arayüzde gezinme prensibine dayanmaktadır. Arama alanları, hamburger menüleri gibi ögeleri içermektedir.
  • Kapsayıcılar: İçerik, bu sayede anlamlı bölümler şeklinde gruplandırılmaktadır. Yenilikçi ve kullanıcı dostu tasarım, içeriği göstermek için dikey sıralanmış ve gruplandırılmış başlıklar listesidir. Bu tip UI tasarımlarda genellikle akordeon menü kullanılmaktadır.
  • Bilgilendirici Bileşenler: Bildirimler, ilerleme çubukları gibi aracılar ile faydalı bilgiler iletir.
GoogleReklamModelleriNelerdir 1 2

UI/UX Tasarım Nedir?

UI/UX Arayüz Tasarımı, kullanıcı deneyimi odaklı tasarımı ifade ederken UI tasarım ise kullanıcı arayüzü tasarımı olması bakımından UX tasarımdan ayrılmaktadır. Her ne kadar birbirine benziyor gibi görünse de ürün geliştirme sürecinde, tasarımın farklı yönlerini ifade ederler.

Günümüzde adlarından sıkça söz edilen bu tasarım şekillerini detaylı anlatmak istersek şu şekilde anlatabiliriz;

UXTasarim

UX Tasarım

Bu web tasarım türü, yazılımlarda arayüz oluşturmak için görünüme ya da dile vurgu yapan bir yöntemdir. Amaç, kullanıcıların kolay ve zevkli bulacağı arayüzler oluşturmaktır. Grafiksel kullanıcı arayüzleri ya da ses kontrollü arayüzler, kişiye özel tasarım kapsamında değerlendirilir. UX tasarımda, her şeyden önce kullanıcıların ihtiyaç ve algıları üzerine şekillendirme yapılmaktadır. Bu aşamada şu sorular ortaya çıkmaktadır:

  1. Web sitesi ya da uygulamayı kimler kullanacak ya da ziyaret edecek?
  2. Kullanıcıların beklentileri nelerdir?
  3. Kullanıcı deneyimi nasıl daha sorunsuz ve keyifli hâle getirilebilir?

UX tasarımlarda bazı unsurlara dikkat edilmelidir. Örneğin; bir satış sitesinde müşterilerin, bekleyecek fazla vaktinin olmadığı düşünülmeli ve bozuk olan bağlantılar gözden geçirilmelidir. İçeriklerin sıklıkla güncellenmesi gerekmektedir çünkü kullanıcılar, güncel olmayan bilgileri bulduklarında, siteye bir daha uğramak istemeyebilirler. Masaüstü ve mobil arasındaki geçiş hızının yüksek olması gerekir. Dolayısıyla bir web sitesi tasarlanırken bu tarz optimizasyonlar, göz önünde bulundurulmalıdır. Böylece, yenilikçi ve kullanıcı dostu tasarım elde edilmektedir.

Görseller, UX tasarım için ayrı bir anlam ifade etmektedir. Sadece metin hâlinde düzenlenmiş web siteleri, kullanıcılar için oldukça sıkıcı ve etkisiz olacaktır. Bu bağlamda, görseller hem videolar hem de fotoğraflar olarak önemli bir yer tutmaktadır. İstenilen kullanıcı performansına ulaşılıp ulaşılamadığının anlaşılabilmesi için bu tasarımla oluşturulan web sitesi, belirli aralıklarla test edilmelidir.

UI/UX Arayüz Tasarımı

UI/UX Arayüz Tasarımı

UI Tasarım

UI/UX Arayüz Tasarımı kullanıcıların doğrudan etkileşime girdiği alanlar tasarlanmaktadır ve bu terim, sadece dijital tasarlamalar için geçerlidir. Mobil uygulamalardan web sitelerine ve cihazların grafik kısımlarına kadar oluşum süreçlerini kapsamaktadır. Her ürün ya da hizmete UX tasarım uygulanabilirken, UI terimi sadece dijital ürünler için geçerlidir. Bir UI tasarımda şunlar olmalıdır:

  • Sayfa düzenlerinin organizasyonu
  • Kaydırıcılar, düğmeler, geçişler, açılır menüler ve/veya metin alanları gibi etkileşimli ögelerin tasarımı
  • Geliştiricilerle tasarımın çalışan bir ürün hâline gelmesi için fikir alışverişi

Her iki tasarımın da ortak özelliği yenilikçi ve kullanıcı dostu tasarım olarak bilinmesidir. Firmamız Dijital Klinik, profesyonel ekibiyle siz kullanıcılar için en güncel UI ve UX tasarımlarını gerçekleştirmektedir.

Bu, bir kullanıcının bir dijital ürünle etkileşimlerini daha anlaşılır, kullanımı kolay ve keyifli hale getirerek, kullanıcının hedeflerine daha hızlı ve daha verimli bir şekilde ulaşmasına yardımcı olur. İyi bir UI/UX tasarımı, bir dijital ürünün kullanıcıları için önemli bir fark yaratır ve marka sadakatini arttırmak, müşteri memnuniyetini arttırmak ve sonuç olarak işletmenin başarısını artırmak için kritik bir faktördür.