Sosyal Medya Reklamları

Sosyal Medya Reklamları

Günümüzde sosyal medya, ürün pazarlama stratejilerinin en popüler platformu olarak bilinmektedir. Sosyal Medya Reklamları; hem kitle erişimi açısından, hem de ürünü tanıtma ve gözler önüne serme açısından önemli bir pazarlama aracıdır. Her geçen gün artan internet kullanımıyla beraber reklam verenler, sosyal medya üzerinden gerçekleştirdikleri satış faaliyetlerini önemli ölçüde artırmaktadırlar. Dünyada kullanılan en popüler sosyal ağlar; Instagram, TikTok ve YouTube olarak bilinmektedir. Bu sosyal ağlarda, nasıl reklam verildiği ve verilen reklamların hangi mecralarda gösterildiği konusunun profesyonel bir şekilde ele alınması; önemli bir pazarlama unsuru olarak değerlendirilmekte, reklam verenleri rakiplerinin bir adım ötesine taşımakta ve işletmeler için büyük bir önem arz etmektedir.

Sosyal Medya Reklam Türleri

Sosyal Medya Reklam Türleri

reklam yüzlerinin takipçi çokluğuna, hangi yaş aralığında olduğuna ve toplumun hangi kesimine hitap ettiğine göre değişmektedir. Örneğin: Kozmetik ürünler üreten bir marka; sosyal medyada reklam vermek istediği zaman, öncelikle hedef kitlesinin içeriklerine dikkat eder, ulaştığı kitlenin cinsiyetini ve yaş aralığını araştırır. Böylece, içerik üreten kişinin takipçilerine uygun ürünler satabilmesi daha olası hâle gelir. Dijital Klinik, sunduğu yenilikçi çözümler ve profesyonel bakış açısıyla işletmenize uygun analizler yapmakta ve markanız özelinde Sosyal Medya Reklam projeleri gerçekleştirmektedir.

Sosyal Medya Reklamları Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Reklamları Nasıl Yapılır?

Bir markanın ilk olarak izleyeceği yol, ürününü pazarlayacağı hedef kitlenin analizini yapmasıdır. Analizi yapılan hedef kitlenin topluma erişim sağlaması, marka açısından oldukça önemlidir. Marka, ürünlerini sergileyeceği platformu seçerken reklama ayrılan bütçeye dikkat etmek zorundadır. Ayrıca, sosyal medya reklamlarında insanların dikkatini çeken kreatif görsellerin hazırlanması, markanın satış stratejisine önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Özgün cümleler ve samimi bir anlatımla verilen reklamlar, akılda kalıcılığı artıracaktır.

Instagram reklam stratejileri, doğru planlandığında hedef kitleye erişim maksimum seviyede olacaktır. Instagram, son dönemlerde, ürün pazarlama ve insanları etkileme gibi konularda ön plana çıkmaktadır. Bu platform üzerinden yapılan reklamlarda; yazılı ifadeler ve görsel ifadeler doğru oranda kullanılmalıdır. Uzun yazılar ve kompozisyonlar kullanmak yerine; etkileyici video ve fotoğraflar kullanılmalı, insanların kullanılan görselleri daha çok izlemesi sağlanmalıdır.

Influencer dediğimiz Türkçe karşılığıyla da ‘etkileyen kişi’ olarak bilinen sosyal medya fenomenleri, son dönemlerde markaların yoğun ilgi ve dikkatiyle takip edilmektedirler. Markalar, ürünlerinin fenomenler aracılığıyla anlık hikâyeler veya gönderiler ile tanıtılmasını sağlamaktadırlar. Fenomenler, ürünle çekilmiş olan fotoğraflarını paylaşmakta ve kısa bir tanıtım videosuyla ilgili ürünü pazarlamaktadırlar. Potansiyel kitle takibi; bu platformların ana unsuru olarak bilinir çünkü markayı ayakta tutan, ürünleri satın alan kesimdir. Bu yüzden markalar, ürünü kesin olarak satın alacak takipçilere sahip fenomenlere ihtiyaç duyarlar. Onlarla iş birliği yapmak ve daha fazla insana ulaşmak markalarının büyümesine ve hatta küreselleşmesine öncülük edebilmektedir.

Sosyal Medya Reklamlarının Faydaları Nelerdir?

Sosyal Medya Reklamlarının Faydaları Nelerdir?

Sosyal Medya Reklamları, kısa sürede en fazla kişiye ulaşan reklam türüdür. Günümüzde neredeyse bütün markalar, işletmeler ve firmalar bütçelerini Sosyal Medya Reklamları yapılması için harcamaktadırlar. Hatta sosyal medya, son dönemlerin en yaygın para kazanma yolu olarak karşımıza çıkmakta ve büyük takipçi kitlelerine sahip olan fenomenler, sosyal medya üzerinden ürün tanıtmaktadırlar. Bu sayede hem marka hem de marka ile iş birliği yapan fenomen, ciddi miktarlarda para kazanmaktadır. Peki, Sosyal Medya Reklamı yapmanın başlıca avantajları nelerdir:

İlk olarak; hedef kitleye erişim sağlamak, marka için bilinen en kolay ve etkili yöntemlerden biridir. Marka bu yolla hedef kitlesine hızlıca ulaşabilir, ürünlerini dünyanın her yerindeki insanlara kolayca tanıtma imkânı bulur. Reklamların hızlı yayılması ve etki yaratması, sosyal medya araçlarının sağladığı faydalar arasındadır. Ürün, insanlara saniyeler içinde ulaşmakta ve hatta insanlar, bir link aracılığıyla, ürünü hemen satın alabilmektedirler. Marka için en büyük avantajlardan birisi de düşük maliyetle daha fazla hedef kitleye ulaşmaktır. Marka, bu yolla ürününü tüm dünyaya tanıtabilir. Ayrıca, kolay performans takibi yapılabilir.

Ürünün hangi yaş aralığında kaç kişiye ulaştığına, ürünün ulaştığı hedef kitlenin cinsiyetine ve reklam verilen sosyal medya platformunun kaç kere tıklandığına kadar analiz edilebilir. Reklamın hedef kitlesi ve tarihi de satışlara göre ayarlanabilir. Ürünlerin satışlarında meydana gelen herhangi bir olumsuzlukta, reklamların süresi kısaltılabilmekte ve fenomenlerle yapılan iş birliklerine son verilebilmektedir.

Firmamız Dijital Klinik, Sosyal Medya Reklamcılığı faaliyetlerini bünyesinde bulunan profesyonel ekiplerle yürüten kurumsal bir firmadır. Markanıza uygun, sektör bazlı konumlandırma çalışmalarıyla işletmenizi sosyal medya üzerinden tanıtmak ve marka değerinizi artırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.