E TicaretNedir 1 1

E-Ticaret Nedir?

Elektronik Ticaret’in kısaltılmışı olarak kullanılan e-ticaret, ürün ve hizmetlerin internet üzerinden alınıp satılmasına dayalı bir ticaret alanıdır. Satıcılar, genelde perakende ve toptan aldığı ürünleri internet üzerinden satmaktadırlar. E-Ticaret Danışmanlığı; satış yapmaya yeni başlayan işletmelerin, küçük işletmelerin ve büyük şirketlerin ürünlerini veya hizmetlerini dünya çapındaki müşterilere ulaştırmalarına yardımcı olur.

E-ticaret yapmak için kurulan e-ticaret web siteleri gibi satış odaklı siteler, işletmelerin internet üzerindeki dijital vitrinleridir. Satıcılar ve alıcılar arasında bir köprü işlevi görür ve alışveriş yapmayı kolaylaştırır. İşletmeler, ürünlerini veya hizmetlerini satmak için çeşitli yöntemlere başvurabilirler. Pazar yerlerinde kendi markaları için bir mağaza açabilir, kendi e-ticaret web sitelerini kurabilir veya hepsini kullanabilirler.

E TicaretCesitleri 1

E-Ticaret Çeşitleri

Günümüzde insanlar, oturdukları yerden dijital cihazlarını kullanarak internet alışverişi yapabilmektedirler. İnternet üzerinden yapılan alışverişin farklı türleri bulunmaktadır.

  • M-ticaret; mobil cihazlarda yapılan online işlemleri kapsamaktadır. Mobil aygıtların yaygınlaşması ve daha akıllı (smart) bir hâle gelmesi ile alım-satım işlemleri mobil aygıtlar üzerinden yapılmaktadır. E-ticaret web sitelerinin mutlaka mobil cihaz uyumu olması gerekmektedir.
  • Kurumsal e-ticaret; ürünlerin ve hizmetlerin büyük şirketlerden ya da kurum ve kuruluşlardan alınarak satılması işlemidir. Büyük bir işletme, sattığı ürün ve hizmetlerde farklılaşmaya gitmişse kurumsal e-ticarete katılmaya başlamıştır.
  • Sosyal medyada açılan e-ticaret mağazaları da ürünlerin veya hizmetlerin satın alınması için potansiyel olarak geniş bir müşteri yelpazesine sahiptir.

E-Ticaret Avantajları

E-Ticaret Avantajları Nelerdir?

İnsanlar, evlerinde vakit geçirmeye alıştıkça e-ticaret yapmaya başlamışlardır. Her geçen gün büyüyüp gelişen bir sistem olan internet alışverişi, e-ticaretin avantajları arasındadır.

Evrensel bir iletişim ağı olan internet üzerinden yapılan e-ticaret işlemleri, küresel bir etkiye sahiptir; ticaretin yerel mağazalardan ayrışmasına neden olmakta ve sanal dünyada devam etmesini sağlamaktadır. İnsanlar, e-ticaret sayesinde satış odaklı sitelere erişimini artırmaktadır. Potansiyel müşteriler; satış odaklı sitelerde dolaşabilmekte, rahat bir şekilde ürünleri inceleyebilmekte ve istedikleri ürünleri kolayca satın alabilmektedirler.

 

E-ticaret yapmak isteyen satıcılar, satış odaklı siteler kurarak kolay bir şekilde satış yapmaya başlamaktadırlar. Satış için fazladan kira vermek zorunda değillerdir. Satış işlemleri sanal bir ortamda yürütüldüğü için site sahipleri, 24 saat açık olan bir mağazaya sahip olurlar.

E-Ticaret Dezavantajları

E-Ticaret Dezavantajları Nelerdir?

E-ticaretin dezavantajlarından biri, yüz yüze iletişimin olmamasıdır. Satıcı ile alıcı arasında bir bağlantı yoktur. İnternet sitesinde oluşabilecek teknik sıkıntılar, tüm e-ticaret ağını etkilemektedir. Ayrıca ürün tedariği sırasında oluşabilecek sıkıntılar, tüm sipariş sürecini aksatabilmektedir.

Müşteriye ürün satarken müşterilerin paylaştığı kişisel bilgiler, başkaları tarafından ele geçirilmemelidir. Satıcılar, gizlilik politikalarını web sitelerinde mutlaka bulundurmalıdırlar. Gizlilik politikaları ile ilgili müşteriler bilgilendirilmeli ve güvenleri kazanılmalıdır.

Sanal POS Entegrasyonu

Satış Odaklı Sitelere Sanal POS Entegrasyonu

E-ticaret web sitesinden yapılan alışverişlerde, ödeme yöntemi olarak genellikle kredi kartı tercih edilmektedir. Yerel mağazalardan alışveriş yaparken kullanılan POS cihazları, Sanal POS entegrasyonları vasıtasıyla web sitelerine uyarlanmaktadır. Sanal POS’lar, POS cihazları ile aynı mantıkta çalışmaktadır ve müşterilerin kredi kartı bilgilerini gizli tutmaktadırlar.

Satış odaklı siteler için Sanal POS entegrasyonu, SEO ve reklama uygun yazılımlar oldukça önemlidir. İşletmede kullanılacak Sanal POS için gerekli evraklar ile bankaya başvuru yapılmalıdır. Başvuru işlemleri başlatıldıktan sonra işletme, banka yetkilileri tarafından kontrol edilir. Banka işletmeyi uygun bulduktan sonra Sanal POS başvurusu onaylanır ve e-ticaret web sitesinin Sanal POS entegrasyonu gerçekleşmiş olur.

SanalPosEntegrasyonuIcinGerekliUygulamalar 1

Sanal Pos Entegrasyonu İçin Gerekli Uygulamalar

Satış odaklı siteler özelinde, Sanal POS’ların sitelere eklenmesi için birtakım şartların gerçekleşmesi gerekmektedir. Sanal POS başvurusu yapılmadan önce bu maddelerin web sitesinde bulunup bulmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

128 ya da 256 bit SSL sertifikası, e-ticaret web sitelerinden alışveriş yapan müşterilerin kart bilgilerinin korunması ve müşteri gizliliğinin sağlanması için gereklidir.

Bir işletmenin satış odaklı siteler üzerinden e-ticaret yapabilmesi için gerekli olan temel sözleşmeler ve metinler sitede bulunmalıdır. Site üzerinden alışveriş yapacak kişilerin bu sözleşmeleri ve metinleri kullanmaları gerekmektedir.

Sanal POS entegrasyonu gerçekleşmeden önce müşterilere sunulacak ürün ve hizmetlerin bir kısmı, e-ticaret sitesine eklenmiş olmalıdır.